Wygrzewanie ogrzewania podłogowego

28 października 2016 1 min czytania

Wygrzewanie ogrzewania podłogowego

Category : Ogrzewanie

Wygrzewanie podłogówki

Bardzo ważnym etapem w instalacji ogrzewania podłogowego jest wykończenie go odpowiednimi wylewkami. Przed ułożeniem podłogi, wylewki należy wygrzać, aby stanowiły solidną podstawę dla posadzki.

 


 

Podczas montowania ogrzewania podłogowego, można spotkać się z tematem wygrzewania jastrychu. Dla wielu być może jest to nowe pojęcie. Otóż jastrych to końcowa warstwa wylewki, znajdująca się tuż pod podłogą docelową. Wygrzewanie jastrychu jest bardzo ważnym elementem w całej instalacji, ponieważ beton musi wyschnąć i utworzyć solidną, zwartą powierzchnię.

Proces wygrzewania jastrychu powinien być realizowany stopniowo. Natychmiastowe wlanie w rurociągi ogrzewania podłogowego gorącej wody, spowoduje zbyt szybkie odparowanie wody z wylewki, której powolny ubytek jest kluczowy dla mocnego związania betonu. Takie postępowanie jest podstawowym błędem popełnianym w trakcie montażu podłogówki.

Aby prawidłowo wygrzać jastrych, należy stopniowo zwiększać temperaturę w rurociągu, około 2 stopni Celsjusza na dobę. Począwszy od temperatury około 25 stopni, kończąc na 40 stopniach Celsjusza. Różnego rodzaju przeciągi w pomieszczeniu i nawiewy, nie spowodują, że jastrych szybciej wyschnie, przeciwnie, mogą spowodować nierównomiernie wygrzanie. Po dojściu do 40 stopni, można zacząć również w podobnym tempie zmniejszać temperaturę podłogówki, wracając do 25 stopni.

Wygrzany w ten sposób jastrych będzie stanowił solidną bazę dla posadzki.

Więcej na temat montażu ogrzewania podłogowego i wylewek dowiesz się z pozostałych postów na naszym blog Antykaloryfer.pl i z naszej oficjalnej strony internetowej www.sandersystem.pl

Masz pytania? Napisz do nas!